• Načítám...
>

Rytíři ukázali, co umí

  • 30. června 2019,
  • 20:40,
  • PRAHA,
  • Věra Dušková

Druhý ročník Turnaje králů organizovaný spolkem Rytíři Koruny České se uskutečnil v Praze 6 v parku Maxe van der Stoela. Diváci mohli vidět nejen klasické rytířské klání, ale také vystoupení kejklíře nebo historické kapely.

Reklama

Rytířský turnaj králů byl inspirován životem jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků z rodu Přemyslovců, kterému se říká král železný a zlatý.

"My jsme chtěli nějakým způsobem v celém tom seriálu Turnaje českých králů připomenout naše zapomenuté krále a především Přemyslovce. Letos to vychází na Přemysla Otakara II., na jeho první polovinu života," řekl Martin Cholinský, organizátor turnaje.

"Je hodně sporný. Prostě takový mladý dobrodruh," řekl Mikuláš Cholinský, představitel Přemysla Otakara II.

"Přemysl se nějakým způsobem vzbouřil proti svému otci, zároveň se ale potom shodli a stal se rakouským vévodou," řekl Martin Cholinský.

Přemyslovým otcem byl další významný král z rodu Přemyslovců - Václav I. 

"Byl to král, o kterém se toho zase tolik neučí. Jak vidíte, tak nemá téměř celý život jedno oko. Přišel o něj při lovu u Křivoklátu," řekl Milan Sýkora, představitel Václava I.

A že si ve 13. století šlechtici rádi zahrávali se svým zdravým i se svými životy mohli návštěvníci Turnaje králů vidět na vlastní oči. A to viděli jen hru sloužící ve středověku k pobavení panovníků.

"Ty přípravy kolem toho samozřejmě zabezpečujeme jak po stránce pro diváky, tak i pro účinkující. A myslím si, že především příprava koní v takových složitých podmínkách je výrazně náročná," řekl Martin Cholinský.

"My se snažíme vybírat nějaké, kteří vyhovují, kteří se třeba nelekají, mají předpoklady pro to, že by mohli tuto práci dělat. Základní výcvik je 6 až 8 měsíců. To je asi u každého koně, ať je to rytířský nebo parkurový. Ale potom ta další příprava trvá třeba 3 nebo 4 roky," řekl Petr Fiedler, jezdec kaskadér.

Výkony koní i rytířů byly při turnaji natolik přesvědčivé, že není pochyby o tom jak moc jsou rytíři koruny české se svými rolemi sžiti.

"Mě asi nejvíce láká to, jak se žilo v té době dříve. Nebyla elektřina, nebylo nic, takže si všechno lidé museli dělat sami a na všechno museli přijít. To mě asi baví nejvíce. Dnes je to vše jednoduché," řekl Mikuláš Cholinský.

"Ti chlapi byli nesmírně houževnatí, stateční, bojovní a myslím si, že naši předci by se měli výrazně připomínat a my si to můžeme dovolit jen díky tomu, že nás podporuje Praha 6," řekl Martin Cholinský.

Rytířský Turnaj králů si ale neužili jen dospělí diváci. Na své si přišly i děti. Ať už při ponožkové bitvě nebo při vystoupení kejklíře.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu