Pieta připomněla oběti bojů o rozhlas
- 6. května 2019,
- 22:14,
- PRAHA,
- Lenka Castillo
Praha si připomněla 74. výročí Pražského povstání a konec druhé světové války. Pietní akty k této příležitosti se konaly po celé metropoli, a to například i u budovy Českého rozhlasu. Ceremonie se zúčastnil i pražský primátor Zdeněk Hřib.
U příležitosti 74. výročí květnového povstání českého lidu se před historickou budovou Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské ulici uskutečnil pietní akt k uctění památky padlých v bojích o rozhlas v květnu roku 1945. Akce se zúčastnili čelní představitelé státu, zástupci Českého rozhlasu i pamětníci těchto událostí. Důležitost připomínat si květnové okamžiky zdůraznil ve svém projevu i pražský primátor.
"Toto je připomínka zejména těch, kteří se nebáli a nečekali na osvobození některou z blížících se armád. Vzali osud svůj a osud města do vlastních rukou a povstali se zbraní v ruce proti německým okupantům," řekl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.
Jeden z účastníků Pražského povstání během svého projevu vzpomínal na tehdejší nelehké chvíle, které prožíval se svým bratrem.
"Je třeba připomínat neustále toto, protože mladí lidé, kteří dnes jsou, o tom nemají ani potuchy," řekl Emil Šneberg, pamětník.
Sám chodí o časech války či škodách, které napáchala, vyprávět do škol. Někteří studenti chodí přímo za ním a jeho prostřednictvím se dozvídají třeba o hrůzách v koncentračních táborech.
"Já se setkávám s mládeží a vidím, když se jich na něco zeptám, že to neznají. Tak je třeba, aby právě znali dějiny národa. To je nutné, aby znali dějiny národa," řekl Emil Šneberg.
Nejen, že u budovy Českého rozhlasu byla uctěna památka padlých ve druhé světové válce, ale i přeživším se dostalo poděkování. Na konci vzpomínkové akce zazněla melodie české hymny v podání vojenského orchestru a zazpívaly si ji společně i desítky přihlížejících.