Mladí medici pomáhají lidem bez domova
- 30. dubna 2019,
- 12:41,
- PRAHA,
- Lukáš Kubát
Cenu Miloslava Petruska za prezentaci Karlovy univerzity za rok 2018 obdržel projekt studentů lékařských fakult Medici na ulici. Studenti v rámci něho ošetřují lidi bez domova a tato práce, i když je dobrovolná, není vůbec jednoduchá.
Zhruba 4 desítky studentů Karlovy univerzity se zapojily do projektu Medici na ulici.
"Je to projekt studentů medicíny a ošetřovatelství. Je to sdružení lidí, studentů, kteří mají zájem o to věnovat svůj čas a energii, zdravotní péči, lidem bez domova," řekla Ruth Habartová, studentka medicíny.
"Považuji to za velmi významnou věc ze dvou hledisek. Za prvé ti studenti sami pomáhají konkrétním lidem, zvládnou zdravotní problém, pomáhají jim dávat víru ke zlepšení zdravotního stavu a dalšího fungování ve svém životě. Druhá významná věc je ta, že ti studenti jdou příkladem společnosti, která skupinu lidí bez domova vnímá poměrně negativně," řekla Milena Johnová, radní hl. m. Prahy.
Studenti lékařských fakult se při péči o lidi bez domova setkávají s poraněními nejrůznějšího charakteru. Od odřenin, přes bércové vředy, až po velmi drastické případy.
"Nejtěžší je vyrovnat se s určitými předsudky, které ten člověk má. Leckoho z nás, když jsme s tím začínali, příbuzní a kamarádi odpuzovali. Je třeba nutno se vypořádat s tím, že ti lidé nejsou úplně v nejlepším hygienickém stavu. Mnohdy také s tím, že ti lidé opravdu nemusí být sociálně zdatní, nedokážou vždy úplně dobře ocenit tu práci, kterou pro ně ten člověk odvádí," řekl David Varyš, student medicíny.
"Když se na to díváme i čistě ekonomicky, nejen lidsky, tak např. zdravotní péče pro lidi bez domova je daleko dražší a přichází daleko dříve, než je tomu u běžné populace, protože pobyt na ulici je prostě devastující. Takže výzkumy ukazují, že ti lidé jsou daleko nemocnější. Využívají drahou odbornou péči," řekla Milena Johnová.
Hlavní město se tak bude snažit dělat vše pro to, aby se počet lidí bez domova v ulicích Prahy snížil na minimum.