• Načítám...
>

Patchwork byl v Praze už podvanácté

  • 9. dubna 2018,
  • 17:44,
  • PRAHA 9,
  • Tomáš Mladějovský

Už 12. ročník mezinárodní výstavy Prague Patchwork Meeting - největší galerie nástěnných textilních obrazů na světě, udivoval svou fantazií a pestrostí v pražských Vysočanech. Šité obrazy a tapisérie i od našich autorů jsou ve světě stále žádanější.

Reklama

Pražský 12. ročník mezinárodní výstavy Prague Patchwork Meeting byl úspěšný. Na ploše téměř 6 tisíc metrů čtverečních ve 4 halách se představilo téměř 400 autorů. Vystaveno tu bylo více než 900 kusů autorských quiltů. 

"Stejně jako mnohé evropské velké výstavy se zaměřujeme převážně na umění nástěnných textilních obrazů, tzn. obrazy šité vyloženě pro interiér," řekla Jana Štěrbová, ředitelka výstavy. 

Počátky české školy patchworku se datují do roku 2005, kdy navázaly na nejlepší světovou tvorbu tohoto mnohotvárného umění. 

"Je zajímavé že umění, které v těch ženách je, je natolik silné, že ČR má nyní jedno z těch lepších míst v rámci Evropy," řekla Jana Štěrbová. 

Patchwork, jakási modernější forma nástěnných tapiserií, se dělí na ten výhradně ruční a stále více uplatňovaný strojový, do kterého jsou zapojovány také počítačové technologie.

"Jde o opravdu nádherné sepětí řemesla s uměním a především to umění je tady čím dál tím výraznější. I ve světě už o českých výtvarnicích vědí," řekl Jan Jarolím, starosta MČ Praha 9. 

Novinkou letošní mezinárodní výstavy bylo představení tvorby kanadských umělců patchworku a autorů žijících na březích evropských moří. 

"Ta výstava je velice podnětná. Každý, myslím, že u muži, si tu najde to své. Já tady šiji i vystavuji a musím říci, že quilty, které se mi kdy podařilo udat, byly zrovna pro pány. Objednali si je pánové, takže já myslím, že to není výhradně ženská záležitost a dokonce jsme tady měli muže vystavovatele," řekla Helena Fikejzová, návštěvnice výstavy, autorka qiultů. 

Letoš našla patchworková díla poprvé i jiné než umělecké uplatnění. 

"Mě napadlo, protože patchwork je moje láska, to spojit dohromady a dát přes inkubátory patchworkovou deku. Tak jsem dala takový návrh, jestli by se mohly deky, které se šijí jako první, dát přes inkubátory a to prostředí těch novorozeneckých JIP zpestřit, udělat ho barevné, příjemné, pěkné," řekla Markéta Svobodová, vrchní sestra Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

V rámci výstavy měli návštěvníci také možnost zúčastnit se různých workshopů, a to s renomovanými evropskými lektory, a to nejen na téma šití, ale i tisku na látku a kreativního vytváření povrchů včetně 3D struktur.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu