Urna Ivana Jandla byla uložena na Slavíně
- 10. listopadu 2017,
- 14:45,
- PRAHA 9,
- Milan Řepka
Urnu s popelem Ivana Jandla, herce a prvního českého držitele filmového Oscara a Zlatého glóbu, uložili na hřbitov pražského Vyšehradu představitelé Herecké asociace České republiky a městské části Praha 9. Stalo se tak 30 let po smrti tohoto nadaného českého dramatického umělce.
Ivan Jandl byl v roce 1948 prvním neamerickým držitelem filmového Oscara za roli Karla Malíka v americko-švýcarském koprodučním filmu The Search - Poznamenaní. Ivan Jandl získal také Zlatý glób, ale nesměl si ocenění převzít ve Spojených státech, nesměl vycestovat ze socialistického Československa, s odůvodněním, že nadějný herec musí být zachován československému filmu. Ivan Jandl, držitel prestižního ocenění Americké filmové akademie a Zlatého glóbu, v zemi, která si chtěla zachovat nadějné herce, nesměl studovat, ani Divadelní akademii. Byl proto úředníkem, telefonním technikem, průvodčím nebo kontrolorem kvality v podniku Potraviny.
"Jaký to byl člověk?"
"Úžasně chytrý, skromný, velice noblesní a velmi slušný," řekla Helena Drápková, přítelkyně Ivana Jandla.
Pro Ivana Jandla se osudovou stala Praha 9. V tamním divadle Gong mohl v 70. a 80. letech minulého století pracovat jako autor, dramaturg, scénárista, ale také jako herec, a to až do své smrti v roce 1987.
"Potom, když Ivan zemřel, protože už nikoho neměl, přišli jsme na to vlastně za rok, že Ivan je stále ještě uložen v krematoriu ve Strašnicích, a tak jsme si ho vyzvedli a uložili jsme ho na Olšanech v kolumbáriu, kde vlastně spočíval celých 30 let až dodnes," řekla Dana Mrkvičková, kolegyně, divadlo Gong.
"Je to bohužel takový český zlozvyk, že se zapomíná na takto významné lidi a mrzí mě, že se k tomu třeba nepřihlásilo Ministerstvo kultury, že pan ministr Herman má asi poněkud jiné starosti, než se starat o důstojné uložení člověka, který je v podstatě jediným českým držitelem Oscara a glóbu, a asi to tak trochu symbolizuje celý život Ivana Jandla, který vlastně zemřel v zapomnění," řekl Adam Vážanský, místostarosta MČ Praha 9.
MČ Praha 9 v roce 2014 udělila Ivanu Jandlovi čestné občanství a o 3 roky později se jí ve spolupráci s českou Hereckou asociací podařilo zajistit důstojné uložení popele Ivana Jandla na pražském Vyšehradě.
"Díky třeba Mrkvičkovým, kteří nedopustili, aby ta urna skončila někde na smetišti nebo vysypaná, tak máme koho pohřbívat na Slavíně. A Ivan by nic takového ani nečekal, a jestli je někde nahoře, tak má šílenou radost a já mu to moc přeji a považuji to za velkou čest a jsem šťastná i za toho Ivana, protože on si to moc zasloužil," řekla Helena Drápková.
"Čapek ve svém románu Obyčejný život říká, že všichni jsme obyčejní, když je nás tolik, a přitom taková slavnost, čímž myslí, že každý lidský život má svou hodnotu, ať už má Oscara nebo je "jenom" obyčejný dělník," řekl Ondřej Kepka, prezident Herecké asociace.
Ivan Jandl byl člověk s obrovským hereckým talentem. Byl to člověk, který kvůli socialistickému režimu nesměl vycestovat ze země. Přesto žil prostý a obyčejný život, který by mohl být mementem pro bezpočet podobných osudů v této zemi.