Žáci Prahy 9 si vyzkoušeli různé učební obory
- 8. prosince 2016,
- 10:00,
- PRAHA 9,
- Tomáš Mladějovský
Desítky tisíc žáků základních škol čeká letos závažné životní rozhodnutí. Musejí si totiž vybrat, zda půjdou studovat nějakou střední školu nebo zda si pro svou nejbližší budoucnost zvolí některý ze zajímavých učebních oborů. Seznámit se s nimi měli možnost žáci základních škol Novoborská a Na Balabence, a to konkrétně ve Středním odborné škole stavební a zahradnické.
Žáci základních škol Novoborská a Na Balabence navštívili Střední odbornou školu stavební a zahradnickou. V několikatýdenním cyklu si tak mají možnost osobně vyzkoušet základy několika zajímavých řemesel. Usnadní jim to volbu nejenom jejich učebního oboru nebo případného dalšího studia, ale vlastně v některých případech i jejich budoucího možného povolání.
„Děti poznají různá řemesla, vyzkoušejí si je v praxi a tím pádem se u nich může stát, že se objeví zručnost pro práci se dřevem, s kovem nebo jiná zručnost, která je využitelná v praxi,“ řekl Jiří Kryštof, učitel ZŠ Novoborská.
Žáci základních škol si mohou na této SOŠ vybrat buďto čtyřleté studijní obory ukončené maturitou nebo tříleté učební obory ukončené závěrečnou zkouškou s výučním listem a své místo tu najdou i absolventi specifických základních škol.
„Jakousi stálicí je obor instalatér a truhlář, kde je rok co rok vysoký zájem. Trochu nižší zájem je u oborů, jako jsou pokrývač, klempíř, tesař nebo sklenář. Ten, kdo se tomu věnuje, umí to řemeslo, tak si skutečně vydělá a velice dobře se zabezpečí,“ řekl Miroslav Janeček, ředitel SOŠ stavební a zahradnické.
„Dnes děti nejsou zvyklé pracovat rukama, protože základní škola se dílny neučí, takže tady mají možnost se nějakým způsobem podívat na základy řemesel a získat základní návyky a dovednosti,“ řekla Jiřina Otradovcová, výchovná poradkyně ZŠ a MŠ Na Balabence.
Nabídka učebních oborů je skutečně pestrá. Zedník, truhlář, tesař, klempíř, kominík, zahradník, instalatér a pokrývač nebo malíř a lakýrník, kamnář, sklenář, podlahář a strojní mechanik. Nejmenší počet učňů je mezi kamnáři a největší zájem je tradičně o truhlářství.
„Máme opravdu velmi kvalitní vybavení a jsme opravdu perfektně zařízeni na to, že máme velký počet studentů. Máme 15 mistrů, kteří se všem žákům věnují a zhruba kolem 200 učedníků ve všech třech ročnících a všech dřevo oborech,“ řekl Radek Andrlík, vedoucí učitel odb. výcviku truhlářství SOŠ.
Anketa
A jak se žákům základních škol zamlouvala klempířská práce?
Anketa
Vybrat si v necelých patnácti letech učební obor, tedy práci na celý život, není rozhodně jednoduché. Přitom učňů je nejenom v Praze trvalý nedostatek. Je třeba také vzít v potaz, že mají výborné studijní podmínky. Vybaveni nástroji, nářadím, materiálem, špičkové odborné vedení a také možnost stipendia a praxe, včetně zajištění práce po získání výučního listu nebo po ukončení studia. A navíc, jak se říká, řemeslo má zlaté dno.