Světová výstava Titanic připlula do Prahy
- 16. února 2016,
- 8:13,
- PRAHA 9,
- Barbora Měkotová
Velkolepá expozice světové výstavy dorazila do Prahy. V Pražském výstavním areálu Letňany uvidí návštěvníci stovky originálních artefaktů vyproštěných ze slavného vraku na dně oceánu. Výstava potrvá do 30. června tohoto roku.
Letos to bude už 104 let, kdy se dna Atlantiku dotkl ve své době největší parník světa. Samotný příběh Titanicu je tak silný, že o něm vznikla světová výstava. Tu nyní zájemci najdou v pražských Letňanech. “Uvidí víc jak 200 artefaktů, opravdu vytažených ze dna oceánu, z vraku Titanicu. Ležely tam téměř 75 let, v hloubce 3 800 metrů. A zároveň tady vlastně máme rekonstrukce místností z Titanicu,” uvedla Květa Havelková, kurátorka výstavy.
Každý návštěvník obdrží při vstupu na výstavu palubní vstupenku. Ta ukrývá reálné jméno člověka, který na osudné plavbě byl. Právě osobní prožitky a mnoho reálných exponátů si návštěvníci výstavy po celém světě pochvalují nejvíce. Čeští organizátoři obohatili navíc expozici o českou stopu.
“Abychom Čechům více přiblížili tento příběh a našli další lidi, kteří byli právě z České republiky a pluli na Titanicu,” uvedl řekl Ondřej Vrkoč, specialista na Titanic. “Takový nejznámější příběh je vlastně příběh těch dětských sirotků Lola a Momo, kteří se vlastně zachránili. Byly to děti slovenského původu,” doplnila Květa Havelková.
Věrná rekonstrukce kajut, strojovny a jídelny umožnuje nasát atmosféru přepychu a technického pokroku počátku 20. století. Výstava uvede návštěvníka i do společensko-politické situace té doby. “Zatím jsem viděla jen pár kabelek a musím říct, že jsou velmi elegantní. Móda té doby měla své kouzlo,” řekla moderátorka Zora Hejdová.
“Ta výstava není jen příběhem jedné lodi a osudné noci, ale příběhem celých dějin mořeplavby, které jsme se snažili taky na výstavu dát,” přiblížila Květa Havelková.
Titanic svým jménem hlásal do světa, že je symbolem moci a síly. Jeho tragický příběh stále poutá pozornost lidí po celém světě.
“Něco jako, co bych dokázal shrnout pod hesla pýcha a pád. První plavba, nejmodernější, největší a nejlépe vybavená loď tehdejší doby a skončila tragicky,” uvedl námořní kapitán Ctirad Pacák.