Praha 9 plánuje zavést skupinovou metodu testování
- 1. dubna 2021,
- 9:53,
- PRAHA 9,
- David Wilczek
Praha 9 plánuje spustit efektivnější metodu testování. Jedná se o tzv. Pooling neboli skupinové testování. Využívána bude na školách, ale i na institucích městské části. Vedení radnice si od této metody slibuje i finanční úsporu.
Praha 9 chce zavést efektivnější testování žáků, učitelů, ale i zaměstnanců úřadu a přidružených organizací spadajících pod městskou část. Jedná se o PCR testování ze slin, které probíhá v rámci skupin. Tato metoda zvaná jako Pooling umožňuje včas odhalit nejrůznější mutace viru a zároveň je levnější.
"Všichni víme a tušíme, že se ten covid může dál různě reinkarnovat do jiných kmenů a jiných mutací. Tady je obrovská výhoda u toho PCR testu a proto si na něm dáváme velice záležet, abychom ho byli schopni provádět, abychom ho měli i v těch školách, protože ta laboratoř je schopná určit druh té mutace," řekl Tomáš Portlík, starosta MČ Praha 9.
"Pokud se v té dané skupině udělá PCR test a ukáže se, že je negativní, tak je ta celá skupina negativní. My z toho vzorku dokážeme zjistit, jestli je tam pozitivní osoba nebo ne. Pokud by tam byla nějaká osoba pozitivní, tak se potom zpětně v té dané skupině ti jednotliví lidé vyhledávají a nachází se ta pozitivní osoba, pokud jich je více," řekl Michal Mikšík, tiskový mluvčí GHC Genetics.
Postup je jednoduchý a zabere jen pár minut. Stačí se zaregistrovat na webových stránkách GHC Genetics, následně vyplnit základní údaje, vybrat skupinu, do které účastník testování patří a odebrat vzorek slin.
"Vyberete si příslušnou skupinu a pak už stačí zadat skenování QR kódu, povolíte kameru a pak už jen skenujete tady ze spodu té malé zkumavky, naskenujete QR kód, to je otázka asi dvou vteřin a odešlete celý dotazník přes aplikaci. Doma vezmete trychtýřek, který máte připravený, vložíte ho do zkumavky, po rysku naplivete, odložíte trychtýř, velmi pečlivě zavřete zkumavku a pak vložíte do malého přiloženého sáčku, který musí být pevně uzavřený, protože se vzorky nesmí dotýkat. Takhle to odchází do testované skupiny a odváží se to do laboratoře," řekla Helena Krejčová, spolutvůrkyně projektu testování skupin.
V současné době se vyhodnocují výsledky pilotního projektu, kterého se zúčastnilo 16 skupin pracovníků. Na základě nich bude stanoven nejefektivnější postup při testování.