• Načítám...
>

Pomník v Dejvicích připomíná zatčení chartistů

  • 10. ledna 2017,
  • 20:45,
  • PRAHA 6,
  • Lucie Linhartová

Charta 77 byla neformální československá občanská iniciativa, která kritizovala nedodržování lidských a občanských práv. Prvními mluvčími charty byli Jiří Hájek, Václav Havel a Jan Patočka. Zatčení chartistů si teď připomínáme na Praze 6 v Dejvicích, kde vznikl její dočasný pomník.

Reklama

V Praze 6 v Gymnazijní ulici uvidíte pomník, který připomíná zatčení chartistů. Ústav pro studium totalitních režimů společně s Prahou 6 ho tu postavili u příležitosti čtyřicátého výročí zveřejnění prohlášení charty 77.

,,Chartisté nebo ti, kteří iniciovali a podepsali, žádali představitele tehdejšího komunistického režimu k tomu, aby dodržovali pravidla ke kterým se sami zavázali a to konkrétně podpisem pod závěrečným aktem helsinské konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě,“ řekl Zdeněk Hazdra, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů.

Šlo o pravidla, která se týkala dodržování lidských a občanských práv. Cenzura se však i přes to nezměnila a nenastala ani svoboda slova.

,,Ten pomník symbolizuje významný mezník našich dějin a je to na tomto místě, protože právě tady došlo k zatčení Václava Havla a Pavla Landovského agenty STB, když se snažili text Charty distribuovat mezi občany,“ řekl Ondřej Kolář, starosta MČ Praha 6.

Disidenty zatkli příslušníci bezpečnosti poté, co se jim podařilo je v automobilové honičce chytit. Divoká jízda vedla vilovými čtvrtěmi ve Střešovicích až do Dejvic, kde dnes uvidíte památník. Pomník je složený z poštovních schránek a každý si z něj může vybrat obálku s textem Charty 77.

Pomník navrhl student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara západočeské univerzity v Plzni.

,,Pro mě byli jistým způsobem dva trochu důležité faktory. Jeden z nich byl výška tohoto objektu. Chtěl jsem vlastně udělat poslední dvě, skoro až tři poslední schránky špatně dostupné pro člověka,“ řekl Martin Brůha, student fakulty designu a umění Západočeské univerzity.

Autor pomníku se tím snažil vyjádřit nelehkou dostupnost k dopisům v roce 77. Druhým faktorem byla transparentnost. Tou chtěl ukázat, že dopisy mohl téměř každý vidět.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu