V Jízdárně ruzyňských kasáren uctili památku Josefa Balabána
- 4. října 2024,
- 8:23,
- PRAHA 6,
- Kristýna Svobodová
Jednou z nejvýznamnějších osobností československého domácího protifašistického odboje byl podplukovník Josef Balabán. Velitele legendární skupiny Tři králové zatklo gestapo na rohu ulic Evropská a Studentská 22. dubna 1941. Popraven byl pak 3. října 1941. Tento den připomněl pietní akt.
V Praze 6 si opět připomněli odkaz generála Josefa Balabána, velitele protinacistické odbojové skupiny Tři králové. Vedení městské části, ale také zástupci Armády České republiky a Senátu položili na pietní místo v Ruzyni věnce a květiny.
,,Městská část Praha 6 si chce připomínat historii moderních dějin, které často zapadnou ve školních osnovách a právě jméno Josefa Balabána, který před 83 lety položil život za svobodu a boj proti nacismu, je jméno, které si chceme připomínat," řekl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).
,,Činnost odbojové skupiny Tři králové nacistům způsobovala značný bolehlav po celou dobu své existence. Myslím si, že je třeba obdivovat jejich víru v konečné vítězství, i když v těch letech 1939 až 1941 to zdaleka nebylo ještě jednoznačné," řekl Miloš Balabán, prasynovec Josefa Balabána.
Podplukovník Balabán byl gestapem zatčen 22. dubna 1941 a při zatýkání byl několikrát postřelen. Po krutém vyslýchání byl pak v říjnu téhož roku popraven v jízdárně ruzyňských kasáren, kde se také vůbec poprvé pietní akt konal.
,,My jsme si ho připomínali na rohu ulic Evropská a Studentská, kde byl zadržen, protože doposud nebyly lepší prostory, ve kterých bychom mohli uctít tu památku, ale tady v kasárnách ruzyňských - v jízdárně bylo vytvořeno krásné pietní místo, protože právě tam byl Josef Balabán zastřelen," vysvětloval Stárek.
,,Tohle místo po okupaci se stalo prvním takzvaným popravištěm. Před zhruba patnácti lety byla znovu nalezena ta soustřelná místa, kde se popravovalo, těch je tady několik. Tato část je zrekonstruována, je tady i malá expozice a za mnou jsou i jména všech popravených jak zastřelením, tak oběšením," doplnil plukovník a ředitel Odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany ČR.
Ani po krutém mučení Josef Balabán s gestapem nespolupracoval a tak byl po vyhlášení stanného práva odsouzen k trestu smrti. Popraven byl 3. října 1941.