Motolské údolí bude měnit svou tvář
- 25. října 2016,
- 20:00,
- PRAHA 5,
- Tomáš Mladějovský
Motolské údolí v Městské části Praha 5 zásadním způsobem ovlivňuje život obyvatel této městské části. Nejenom, že je dopravním tranzitním uzlem, ale má i rozmanitou architekturu a také klidovou stromy porostlou přírodní zónu s několika rybníky a koupalištěm. Pro zlepšení podoby Motolského údolí probíhá v několika fázích zpracování urbanisticko - architektonické studie. Klíčovou je pak participace občanů na podkladech k této studii.
Motolské údolí se vine celou Prahou 5 a je velmi podstatným uzlem tranzitní dopravy. Některá místa jsou však zanedbána. Proto se za participace občanů vypracovává již několik měsíců urbanisticko-architektonická studie Motolského údolí. V současné době tato studie vstupuje do své druhé fáze.
„V té první etapě, která se týkala především ulic Vrchlického a Plzeňské po Buďánka, tak tam hlavním momentem bylo zklidnění dopravy. Ta druhá etapa, tam se dostáváme do klidové zóny, respektive do míst, která jsou využívána, nebo by mohla být ještě více využívána pro sport a rekreaci.“ říká Radek Klíma, starosta MČ Praha 5.
V dlouhodobém horizontu je možné, že Plzeňská třída už nebude dopravní třídou, ale městskou komunikací. Doprava by se pak přesunula do ulice Vrchlického.
„Pro nás je to velice zajímavé území, je to vlastně historická Via Carolina, hlavní výpadovka z Prahy na Norimberk, která vždy byla velmi důležitou dopravní tepnou.“ poznamenala Zuzana Hamanová, zastupitelka MČ Praha 5.
Na západním konci Motolského údolí je přírodní klidová zóna s původní faunou a florou. Jsou tu také rybníky a přírodní koupaliště.
„My jsme urbanisti, umíme vyčíst z toho území nějaké parametry, které jsou nám blízké a rozumíme jim. Ale nežijeme tady a neznáme ty zvyklosti.“ vysvětluje Boris Redčenkov, architekt koncepční studie projektu.
Participace občanů na plánovaných změnách v oblasti Motolského údolí je klíčová. V současnosti ateliér dokončuje návrh první části studie, který by měl být ještě před vypracováním finální podoby představen veřejnosti kvůli zpětné vazbě během následujícího půl roku. A také byla zahájena participační část etapy druhé.