• Načítám...
>

Muzeum skla nabízí zajímavou podívanou

  • 17. ledna 2020,
  • 23:16,
  • PRAHA 5,
  • Jaroslav Šetlík

Až do 23. února je v prostorách Muzea skla k vidění výstava Tání hrany. Vystavené exponáty pocházejí z období především od 70. do 90. let. Většina z nich byla vytvořena netradičním způsobem.

Reklama

V Muzeu skla Portheimka je mimo stálé expozice k vidění výstava pod názvem Tání hrany. Celkem 15 vystavených exponátů pochází od 3 autorek, které společně studovaly Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze.

"Je to Eliška Rožátová, Dana Vachtová a Jiřina Žertová. Jsou to 3 autorky, které významným způsobem ovlivnily české ateliérové sklářství 2. poloviny 20. století. Pojí je též celoživotní přátelství. A i na jejich věcech, které se do jisté míry odlišují tím způsobem tvorby, můžeme vidět určité propojení. A sice to, že ty 3 autorky, které to přátelství pojí, se svým způsobem i v té jejich tvorbě ovlivňovaly," řekl Jan Smetana, ředitel Muzea Kampa.

Nejstarším exponátem výstavy je tzv. bublina z roku 1978. Ta byla vytvořena netradičním způsobem.

"Ony experimentovaly s tím materiálem, zjišťovaly, jaký tvar, barevnost, jaké techniky si vůbec mohou s tím materiálem dovolit. A tato bublina vznikla tak, že ony se snažily najít nějaký nový tvar a snažily se ty bubliny různě tvarovat a používat různé nástroje, které se v těch sklárnách používaly. A ony tuto konkrétní bublinu vlastně přelomily přes staré čelo postele v těch 900 stupních, kdy to sklo je žhavé," řekl Ján Gajdušek, kurátor výstavy.

Výstava je v Portheimce k vidění až do 23. února. O několik dní později ji vystřídá nová výstava. Ta se bude věnovat české bižuterii.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu