Prošlé léky jsou nebezpečné a patří do lékárny
- 22. února 2017,
- 14:26,
- PRAHA 3,
- Tomáš Mladějovský
Každému se občas stane, že mu třeba po prodělané chřipce nebo po jiné nemoci zbudou nějaké léky. V domácnostech se tak hromadí různé prášky vydané nejenom na předpis, ale i ty volně koupené. Ale každé léky stárnou a jejich platnost má své omezení. Při jejich likvidaci je potřeba si uvědomit, že rozhodně nepatří do popelnice, ale do lékárny, kde jsou shromažďovány a následně odborně likvidovány. certifikovanou firmou.
Je dobré jednou za čas udělat si pořádek v domácí lékárničce. Zkrátka léky, které nepotřebujeme, nebo už jsou staré, vzít a odevzdat je v lékárně.
David Gregor, místostarosta MČ Praha 3, uvedl: „Tato lékárna, která se nachází v MČ Praha 3 je jedna z využívaných od obyvatel na odevzdávání prošlých léků. Chytáme větší osvětu, chceme předejít problému, který nás tíží a to je vyhazování prošlých léků do popelnic. Tam k nim mají přístup nejen děti, ale i drogově závislí.“
Prošlé léky rozhodně nepatří do koše a nemají co dělat ani na toaletě. Navíc, za jejich odevzdání v lékárně se nic neplatí.
Jana Skočková, vedoucí lékárnice, sdělila: „Tady o funguje. Občané zde jsou uvědomělí, dá se říct, že poctivě nosí. Do týdne máme popelnici plnou. Převážně nosí starší lidé, kteří mají větší zásobu léků doma.“
Lékárníci radí překontrolovat domácí lékárničky a autolékárny alespoň jedenkrát ročně. Užití starých léků neohrožuje přímo život uživatele, ale jejich užití je buď neúčinné, nebo může způsobit zdravotní potíže.
Zhruba pětina Čechů vyhazuje prošlé léky do běžného odpadu a téměř třetina skladuje nedobraná balení pro případnou další léčbu.