Spory o autonomní centrum Klinika nekončí
- 3. června 2016,
- 17:50,
- PRAHA 3,
- Věra Dušková
Autonomní centrum Klinika v žižkovské ulici Jeseniova stále vzbuzuje emoce. Objekt, ve kterém ještě před několika lety fungovaly zdravotnické služby, se stal jedním z nejznámějších pražských squatů. Jeho obyvatelé si ale na rozdíl od jiných dokázali obstarat politickou podporu.
Názory na autonomní centrum Klinika se liší nejen v jeho nejbližším okolí, ale i na politické scéně: Alexander Bellu (ODS), místostarosta MČ Praha 3: „Situace je dle mého názoru vážná. V posledních dnech jsme se z médií dozvěděli, že jeden z účastníků Kliniky, uživatelů a zároveň podporovatelů Kliniky je hledaný ÚOOZ, zároveň policií. Policie uvádí, že je ozbrojen.“ Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ), zastupitel hl. m. Prahy: „Ta kritika, která se teď šíří ze strany pana místostarosty Bellu z ODS na Praze 3, tak to je prostě terorismus v jeho hlavě především. Protože na Klinice se skutečně nic takového neodehrává. I ta Síť revolučních buněk se koneckonců ukázala jako fikce.“
Zakladatelem tzv. Sítě revolučních buněk podezřelé ze spáchání mnoha žhářských útoků má být podle policie Lukáš Borl a právě on se objevuje na webových stránkách mezi podporovateli autonomního centra. MČ Praha 3 má ale v případě autonomního centra Klinika svázané ruce. Objekt je ve vlastnictví státu a spravuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
„To, co my aktivně děláme je, že komunikujeme s našimi občany o tom, jak se cítí, jestli se cítí v bezpečí, nebo jestli mají nějaké problémy v souvislosti s činností Kliniky v rámci tohoto prostoru. A zároveň komunikujeme s úřady a apelujeme na ně, aby nám daly jasné stanovisko, jak se k situaci hodlají postavit,“ říká Alexander Bellu.
Podle Matěje Stropnického má ale Klinika jednoznačně pozitivní přínos: „Možná, když by ta společnost byla vstřícnější vůči iniciativám tohohle typu, že by bylo méně chátrajících budov a více prostoru pro neziskové aktivity kulturně sociální, které jsou ku prospěchu obyvatelům jejich okolí.“
Squatteři jsou tedy spolu se svými politickými zastánci přesvědčeni, že jsou to právě oni, kdo se na rozdíl od státních úředníků o zanedbaný státní majetek dokážou starat.