Husité opět po staletích zvítězili na Vítkově
- 13. července 2015,
- 9:37,
- PRAHA 3,
- Karel Rychlý
Již potřetí se u Národního památníku na Vítkově odehrála rekonstrukce památné bitvy husitů s křižáky. V rámci akce se návštěvníci mohou podívat na dobový tábor, vyzkoušet si hry anebo navštívit samotný Národní památník. Největší pozornost je ale samozřejmě upřena na samotnou řež, která byla letos výjimečně obohacena o scény s Janem Husem, jehož 600. výročí upálení si připomínáme.
Pomineme-li už název Žižkov, tak husitství prostě k této městské části patří. “Již první starosta Žižkova, pan Karel Hartig, nechal na konci 19. století většinu ulic pojmenovat podle husitské tematiky,” poukazuje současná starostka Prahy 3 Vladislava Hujová. Bitva na Vítkově se letos konala již potřetí a účastnilo se jí zhruba osmdesát šermířů a deset koní. “My jsme ráno jen projeli ten scénář, mluvené slovo. Ale tu bitvu už jsme moc nenacvičovali, protože my ty bitvy děláme skoro každý víkend. Ti kluci už to všichni umí,” vysvětluje člen skupiny historického šermu Gotika Petr Schleiss. Několik měsíců se ale připravoval scénář, protože bojovníci využili 600. výročí upálení Mistra Jana Husa a jeho postavu zakomponovali do svého příběhu. “Proto jsme to museli nějakým způsobem naroubovat, protože ten příběh se odehrává v roce 1420, ale abychom se nějak logicky vrátili do toho roku 1415,” popisuje Schleiss. Bitva byla ve výsledku velkolepá a návštěvníci byly nadmíru spokojeni.
Anketa: Návštěvníci akce
Kromě samotné bitvy byl pro návštěvníky připraven ještě další bohatý doprovodný program. “Jsou tu ukázky dravců, děti si mohou razit mince, vyzkoušet středověká bojová umění, samozřejmě bezpečně,” usmívá se starostka. Pro návštěvníky je v rámci akce připraven i speciální program v Národním památníku na Vítkově. “Ve třech turnusech jsou organizovány poměrně podrobné komentované prohlídky celého památníku,” prozrazuje starostka Hujová. Každoročně se těchto slavností účastní na deset tisíc návštěvníků.