V Praze 2 se konal pietní akt k výročí okupace
- 21. srpna 2018,
- 16:34,
- PRAHA 2,
- Natálie Forsterová
Lidé v celém Česku si připomínali 50. výročí od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Na pokyn z Moskvy tak násilně skončilo takzvané Pražské jaro, které zavádělo v zemi demokratické principy. Hlavní část programu se v metropoli soustředila před budovu Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici.
Takto to vypadalo před budovou Českého rozhlasu 21. srpna. Pamětníci, veřejnost i politici si tam připomněli 50. výročí od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
"Já, jako starostka, jsem velmi hrdá na to, že můžeme neustále těm dalším a dalším generacím připomínat tyto dějinné události tragické pro budoucí osud Čechů a Slováků. Musíme se snažit o to, abychom edukovali mladou generaci tak, aby se tyto dějinné události nikdy neopakovaly. A právě i z toho důvodu naše radnice pořádá výstavu k výročí srpna 1968. Vydali jsme i v tomto smyslu další publikaci," řekla Jana Černochová, starostka MČ Praha 2.
Při potyčkách s okupanty zemřelo v roce 1968 celkem 108 Čechů a Slováků.
"Pro nás je čest, že to dění, a nebyl to jen rok 1968, se vždy koná kolem rozhlasu. Rozhlas je klíčové médium v komunikaci národa," řekl Jan Korseska, místostarosta MČ Praha 2.
Někteří přihlížející zažili boje u rozhlasu na vlastní kůži. Takto např. 21. srpen popsala Věra Homolová, tehdejší zaměstnankyně rozhlasu.
"Tady jsem zažila střílení. Byla jsem tady až do doby, kdy běhali po poschodích a mlátili nás," řekla Věra Homolová, pamětnice událostí z roku 1968.
Shromáždění k uctění památky padlých ale provázely i protesty. Lidé provolávali hesla proti přítomnému premiérovi Andreji Babišovi. Chtěli tak dát najevo nejen své obavy z návratu komunistů k moci.