Žáci poznávali holocaust prostřednictvím divadla
- 4. prosince 2014,
- 10:46,
- PRAHA 2,
- Karel Rychlý
Staré purkrabství na Vyšehradě ožilo v úterý odpoledne nacistickou propagandou a židé byly v rámci konečného řešení hnáni do plynu. Naštěstí šlo jen o divadelní hru Hygiena krve, která měla studentům a žákům přiblížit toto téma.
Představení je jen část projektu Evropa konečné řešení. Součástí byla výstava o romském holocaustu, a také beseda s jeho obětí.
“Člověk musí to, co povídá, nějak upravit jejich stáří, aby mohli vůbec tu záležitost pochopit. Protože ty nejhorší hrůzy, které se v těch likvidačních táborech odehrávaly, ty leží i mimo dosah chápání dospělého člověka,” říká Pavel Fried, který přežil holocaust.
Vrcholem byla divadelní hra Hygiena krve brněnského divadla Líšeň, která odhaluje mašinerii nacismu a ukazuje holocaust bez jakýchkoli příkras. Představení vzbuzuje velký ohlas. “Učitelé to vítají z toho důvodu, protože jim to pomůže při výuce, kdy mají na co navazovat,” říká autorka scénáře a režisérka představení Pavla Dumbrovská.
Anketa
Představení vznikalo zhruba rok a autoři ho stále považují za nedokončené. “Současnost nám někdy nabízí nové podněty, které bychom rádi zpracovali do toho představení,” vysvětluje scénáristka.
Divadlo Líšeň kromě hry Hygiena krve nastudovalo ještě představení, které se týká romské otázky. To nazkoušelo s romskými herci a muzikanty.