• Načítám...
>

Akce Žít kryt spojila řadu aktivit

  • 15. října 2017,
  • 18:13,
  • PRAHA 2,
  • Věra Dušková

Street art kreativně a legálně - to bylo hlavní motto akce s názvem Žít kryt v parku Folimanka. V zábavném i naučném programu šlo hlavně o prevenci ničení majetku nelegálními graffiti, ale také o poznávání historie.

Reklama

Kryt na Folimance už nějaký čas slouží veřejnosti. Akce s názvem Žít kryt propojila dohromady řadu aktivit.

"Hlavní myšlenka této akce je představit další dva ze skrytých příběhů a zároveň tyto skryté příběhy, konkrétně operace Anthropoid, spojit s takovým street artem, protože jsme sem pozvali mladé umělce, kteří dělají umělecké graffiti. Chceme ukázat, že graffiti lze v nějaké míře legalizovat, pokud jsou ty obrazy skutečně tvorbou," řekla Jana Černochová, starostka MČ Praha 2.

Zatímco v parku pracovali umělci, uvnitř krytu se lidé mohli dozvědět podrobnosti o dalším ze skrytých příběhů. Vrací se do kostela v Resslově ulici, kde se ukrývali parašutisté po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

"Skryté příběhy jsou vlastně hra pro děti a pro rodiny s dětmi, aby poznávali historii míst. Z toho příběhu jsme si vybrali ten hlavní moment, a to je vlastně hrdinství kaplana Vladimíra Petřeka, který ačkoliv věděl, že je to prakticky neřešitelný úkol, tak se skutečně postaral o 7 nejhledanějších mužů v Evropě," řekl Dalibor Naar, spoluautor hry Skryté příběhy.

Téma z 2. sv. v., konkrétně bitvu o Británii si zvolili také autoři speciální deskové hry.

"Je to hra, kterou vyvinul Polský institut v roce 2010 a připomíná účast letců RAF, ať už britských nebo Commonwealthu, československých i polských právě v této bitvě," řekl Filip Procházka, předseda Klubu vojenské historie 276th Sqdn.

Akci Žít kryt navštívili i zahraniční hosté. Vojenský letecký přidělenec Polské republiky v Praze Jarosław Przybysławski a ředitel Polského institutu v ČR Maciej Ruczaj. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu