Praha 2 odhalila pamětní desku Zdeňka Mančala
- 5. května 2017,
- 16:35,
- PRAHA 2,
- Nela Štefanová
Hlasatel Zdeněk Mančal se zapsal do dějin především díky své statečnosti, když v květnu 1945 při rozhlasovém vysílání z budovy obsazené nacistickými vojáky svolával český lid na obranu rozhlasu. Na domě kde Mančal žil byla v Praze 2 slavnostně odhalena pamětní deska, která tento hrdinský čin bude připomínat i budoucí generaci.
Hlasatel Zdeněk Mančal zahájil 5. května 1945 ranní vysílaní v Českém rozhlase památnými slovy "Je sechs hodin", což si posluchači vyložili jako signál ke spuštění Pražského povstání. V Praze 2 v Moravské ulici, kde Zdeněk Mančal prožil velkou část svého života, byla k jeho poctě slavnostně odhalena pamětní deska.
"Myslím si, že takovýchto připomínek není nikdy dost. Jedná se o lidi, kteří nám svou rozhodností a statečností mohou být příkladem, a to i dalším generacím, a jedna z nejcennějších věcí je, že celá tato akce instalace a odhalení pamětní desky se konala nikoliv z popudu oficiálních míst, ale z iniciativy jeho blízkých známých, příbuzných, spoluobčanů z domu, kde pan Zdeněk Mančal ve svých letech bydlel," řekl Jaroslav Šolc, radní MČ Praha 2.
V březnu 1948 byl Zdeněk Mančal z rozhlasu propuštěn a krátce poté ho komunisté uvěznili. Mančal nakonec strávil 7 let v uranových dolech v Jáchymově, kde přišel o zdraví.
"Znamená to pro mě strašně moc a jsem hrozně ráda, že vůbec dostali ten nápad, že by se to tady mohlo uskutečnit. Všechnu tu práci udělali oni. Měla jsem ho moc ráda a moc jsem se o něj v té revoluci bála. Tyto dny vždy velmi těžko prožívám a připadá mi to jako když to bylo včera. Jakmile přijdou tyto květnové dny, tak už tátu vidím u toho mikrofonu," řekla Dagmar Suchá, dcera Zdeňka Mančala.
Při květnovém povstání na českém a moravském venkově zahynulo přibližně 8000 lidí. V Praze si povstání vyžádalo přes 3,5 tisíce lidských životů.