• Načítám...
>

Další části rekonstrukce Karlova náměstí jsou u konce

  • 5. listopadu 2021,
  • 12:08,
  • PRAHA 2,
  • Marek Tereba

Technická správa komunikací dokončila rekonstrukci chodníků a vozovky na Karlově náměstí téměř o měsíc dříve, než bylo plánováno. Akce byla zahájena loni v létě, letos se kopalo od dubna do října. Jak se náměstí proměnilo a v budoucnu promění? Podívejte se na reportáž.

Reklama

Snad žádnému Pražanovi to neušlo. Karlák se konečně předělává. Oprava, kterou si největší náměstí ve střední Evropě zaslouží, začala opravou tramvajové trati před pěti lety. Následně pokračovala oprava křižovatky Reslova x Karlovo náměstí a třetí etapa, při které vzniklo třeba 10 nových přechodů, je u konce. 

 „Za mě jako za městskou část musím říct, že to je kompromis. Nad tím se jednalo od roku 2013. Ty původní návrhy byly z mého pohledu velmi špatné. My jsme bojovali za to, aby se to změnilo. Neměl jsem parťáka a musím říct že s příchodem pana náměstka Scheinherra to dostalo úplně jiný pohled. Došli jsme k dohodě a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Ne všichni budou spokojeni, protože nikdy neuspokojíte všechny," řekl Jan Korseska, místostarosta MČ Praha 2. 

„Myslím si, že tak jak je ta podoba, tak je vyhovující pro všechny uživatele a je tím kompromisem mezi současnými normami, památkáři a požadavky Institutu plánování a rozvoje či městské části," řekl Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy. 

Během rekonstrukce došlo také k instalaci značky zákaz průjezdu kolem kostela sv. Ignáce. Ke změně došlo také na parkovišti před poliklinikou. Na parkové straně dříve auta mohla stát příčně, nově parkují kolmo k vozovce. V budoucnu by se to ale po dohodě s památkáři mohlo vrátit k původnímu řešení. S parkováním je na náměstí obecně problém a proto se nabízí jedno řešení. 

„Nabízí se myšlenka podzemních garáží u Jezuitské koleje s nějakými 300 parkovacími místy," řekl Jan Korseska. 

V budoucnu by se ale mělo změnit celé náměstí a stát se tak příjemným místem k odpočinku bez dnešních negativních vlivů.

„Ta rekonstrukce, realizace by měla být rozdělena do tří etap. První část by měla být v té jižní části. Měla by obnovit cestní sítě, přidat dětské hřiště, toalety, kavárnu. Následovat by měla ta prostřední část jako druhá etapa a končit by se mělo tou třetí částí, která je u Novoměstské radnice, která by mohla přinést městské části prostor třeba pro uspořádání trhů nebo lokálních aktivit," řekl Marek Zděradička, zástupce ředitele IPR Praha. 

Po úplně opraveném náměstí bychom se mohli nejen projet, ale i projít už v roce 2026. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu