Praha 11 podporuje komunitní kompostování
- 28. května 2020,
- 13:48,
- PRAHA 11,
- David Wilczek
Většina domácností vyprodukuje velké množství bioodpadu. Šlupky od brambor, zbytky nedojedeného jídla či zvadlé květiny, ale zaberou velké množství místa v kontejnerech a to zcela bez užitku. Tento problém vyřešili lidé na sídlišti v Roztylech tím, že si pořídili za podpory radnice Prahy 11 krytý kompostér.
Praha 11 podpořila pilotní projekt komunitního kompostování. První kompostér tak vznikl na sídlišti v Roztylech blízko ulice Hrdličkova a to díky iniciativě místních lidí, kteří chtěli využít kuchyňský odpad, který by jinak skončil v popelnici.
"Kompostér je velmi bytelný, uzamykatelný zámkem, takže odolá vandalům. Ten přístup k němu mají jenom lidé, kteří se zapojují do kompostování. Pod ním se nachází kamenná drenáž, takže se tam nemohou dostat potkani," uvedl
správce kompostéru, Ladislav Kleger.
Tento způsob nakládání s odpadem je zejména šetrný vůči životnímu prostředí.
"Když se tady podíváte, tak si tady všechno sedlo. Ten kompost je nenápadný a komunita kolem něho funguje. Tento model se mi líbí i proto, že v porovnání s hnědými popelnicemi, tady nejezdí žádné svozové vozy. Z pohledu udržitelnosti je to úplně ideální," dodal místostarosta MČ Praha 11, Jakub Lepš.
Na vybudování tohoto tříkomorového biokompostéru se podílela z větší části radnice Prahy 11. Dvacet procent uhradila místní komunita lidí.
"My jsme na konec zafinancovali 80% z celkové centy, tedy 33 tisíc korun. Zbytek si zaplatili ti, kteří biokompost užívají, což je dobrý model, aby si toho lidi více vážili. Považuji to za dobrý model a budu ho podporovat i nadále," prozradil místostarosta MČ Praha 11, Jakub Lepš.
Hotový
kompost lze dále využít při pěstování rostlin nebo vlastní zeleniny jak doma
tak i před domem. V případě, že by jste rádi měli na svém sídlišti biokompostér, stačí kontaktovat radnici Prahy 11.