Pražané zanechávají svou stopu na desítce
- 2. února 2017,
- 9:25,
- PRAHA 10,
- Nela Štefanová
Radnice Prahy 10 již druhým rokem pořádá unikátní kampaň Moje stopa.Ten umožňuje místním rozhodovat o využití rozpočtu na konkrétní projekty. Letošní ročník prošel drobnými úpravami a oproti tomu minulému nabízí více možností. Desítka si svým přístupem a nadšením získala respekt a uznání i v zahraničí.
Druhý ročník kampaně Moje stopa se pomalu blíží do finále. Díky tomuto projektu, který umožňuje, aby se místní zapojili do rozhodování o rozvoji své městské části, se mohla stát Praha 10 studnicí nápadů, se kterými místní přicházeli.
„Jedná se o participativní rozpočtování, kdy občané městské části mají možnost sami využít finanční prostředky vyčleněné na tuto oblast, jedná se o 5 milionů korun ročně,“ řekl Martin Pecánek, vedoucí Odboru životního prostředí, dopravy a rozvoje, MČ Praha 10.
Své návrhy mohli místní podávat prostřednictvím internetových stránek, popřípadě odevzdávat v papírové podobě na podatelně úřadu.
„V prvním kole jsme dostali přes 70 návrhů, kde už proběhla první základní analýza, kde jsme přibližně třetinu návrhů vyloučili, právě například z důvodu, že to bylo navrhováno na pozemcích soukromých vlastníků, kde to regule tohoto projektu neumožňují, tudíž do dalšího prověřování se nám dostalo kolem 50 projektů a z nich přibližně polovině bude umožněno hlasování obyvatelstva těmto projektům,“ dále řekl Martin Pecánek, vedoucí Odboru životního prostředí, dopravy a rozvoje, MČ Praha 10.
Věková hranice pro letošní účastníky projektu byla poprvé snížena na 15 let. To však není jediná změna v pravidlech tohoto ročníku.
„Budeme mít pro hlasovatelné návrhy dvě kategorie, a to pro velké a malé projekty. Ty velké budou v nákladech od 500 000 do 1 milionu korun a ty malé jsou do těch 500 000 korun,“ řekla Kateřina Vávrová, koordinátorka projektu Moje stopa.
Všechny uskutečnitelné návrhy budou v období února prezentovány na veřejnosti. Prostřednictvím veřejných diskuzí bude mít každý navrhovatel možnost představit svůj projekt obyvatelům Prahy 10 a obhájit jej.
„Obyvatelé budou mít možnost hlasovat, dostanou pozitivní i negativní hlasy. Bude to přes webové rozhraní. U velkých projektů budou mít dva kladné hlasy a jeden záporný, u malých projektů to vypadá na čtyři případně pět kladných hlasů a dva záporné s tím, že záporných hlasů lze využít až po využití kladných hlasů,“ doplnil Martin Pecánek, vedoucí Odboru životního prostředí, dopravy a rozvoje, MČ Praha 10.
Ihned po vyhlášení vítězných projektů, radnice začne ve spolupráci s autory návrhů přípravu samotné realizace. Jakou stopu Pražané zanechají a jaké návrhy v závěru uspějí, se dozvíme v dubnu.