• Načítám...
>

Vila Karla Čapka přinesla unikátní objevy

  • 30. června 2015,
  • 10:18,
  • PRAHA 10,
  • Karel Rychlý

Unikátní fotografie odhalil průzkum vily spisovatele Karla Čapka, která v současnosti patří městské části Praha 10. Některé z fotografií pořídil Čapek osobně, jiné dokumentují běžný život Karla Čapka a jeho ženy Olgy Scheinpflugové, jak jej zachytili nejslavnější fotografové té doby jako například František Drtikol a další. Několika měsíční práce na soupisu mobiliáře se chýlí ke konci a vila následně projde rekonstrukcí.

Reklama

Sadu originálních fotografií badatelé odhalili v prostoru pracovny Karla Čapka v podkroví vily. Některé z nich fotil sám spisovatel a část z nich dosud nikdo neviděl. Jiné dokumentují vilu po Čapkové smrti, ale nejunikátnější fotografie se týkají jeho ženy Olgy Scheinpflugové. “Tam jsou fotografie velmi známých pražských ateliérů, Schlosser a Wenisch, Drtikol nebo například Bufka,” vyjmenovává historik fotografie Pavel Scheufler. Vilu Karla Čapka badatelé zkoumají už téměř rok a půl a za tu dobu už objevili tolik pokladů, že to pomalu přestávají počítat. “Přesně nevím, ale řekl bych, že těch položek je okolo tří tisíc,” odhaduje památkář z Národního památkového ústavu Filip Srovnal.

Až odborníci skončí s průzkumem, veškerý mobiliář se odveze a vila projde náročnou rekonstrukcí, která by jí měla vrátit co nejvěrnější původní podobu. “Aby nám to připomínalo dobu Karla Čapka, kdy tady žil. To znamená vrátíme ten dům do roku 1930,” říká radní Prahy 10 Bohumil Zoufalík. Po rekonstrukci se z vily stane muzeum, které bude návštěvníky seznamovat s životem a dílem Karla Čapka. “Bude se opravdu jednat o domácí muzeum, kam bude chodit minimum návštěvníků. Nechceme z toho udělat druhý Karlštejn. To bych byl velice nerad,” říká radní Zoufalík.

V tuto chvíli vzniká takzvané libreto, tedy scénář, jak by měla vila fungovat. “Jak tuto nemovitost využívat tak, abychom především nepoškodili dílo a věci vázané ke Karlu Čapkovi,” prozrazuje Zoufalík. Část fotografií objevených ve vile Karla Čapka je v současné době k vidění v Národním technickém muzeu. Zapůjčila je tam městská část Praha 10.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu