Češi, kteří výrazně ovlivnili kulturu v USA
- 14. září 2018,
- 18:31,
- PRAHA 1,
- David Wilczek
Lístek do nového světa. To je název projektu, který připomíná mimořádné představitele československého kulturního života, kteří byli nuceni na počátku druhé světové války opustit republiku a emigrovat do USA. Ve většině případů to byly osobnosti, které významně ovlivnily tamní kulturu.
Festival s názvem Lístek do nového světa prezentuje tvorbu československých umělců, kteří byli součástí první migrační vlny na začátku druhé světové války do Spojených států amerických. Právě oni výrazně ovlivnili společenské poměry.
"Jednak posunovali hranice toho kulturního zázemí v rámci Spojených států. Zároveň ale také bojovali venku za zachování Československého státu, což se dnes velice málo ví," řekla Eva Heyd, ředitelka organizace Czech National Trust.
Podle starosty Prahy 1 je potřeba historické souvislosti prezentovat hlavně mladé generaci.
"Myslím si, že právě to připomenutí současné generaci o události nastupujícího fašismu, události začátku druhé světové války a práce naší kulturní scény v Americe je docela dobré vědět a znát," řekl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1.
Návštěvníkům se např. představí tvorba fotografa a filmaře Alexandra Hackenschmieda, novináře a karikaturisty Adolfa Hoffmeistera, režiséra Hugo Haase ale taktéž zapomenuté snímky Jana Wericha a Jiřího Voskovce.
"Budeme tady mít pořád o Voskovcovi a Werichovi a budeme tady promítat jeden z takových válečných úvodníků, které oni komentovali a který je opravdu neznámý. Takže oni se tím hodně živili, že pro různá vysílání komentovali týdeníky," řekla Eva Heyd.
Program festivalu se bude odehrávat v zajímavých prostorách, např. v galerii Artinbox v Perlově ulici, v Českém muzeu hudby nebo ve Werichově vile. Kromě expozic nebudou chybět přednášky, diskuze, promítání dobových filmů či výstava módních návrhů.