Jindřišská věž vystavuje Třešťské betlémy
- 1. prosince 2017,
- 11:17,
- PRAHA 1,
- Milan Řepka
V Jindřišské věži v Praze byla zahájena už tradiční výstava Třešťských betlémů, která probíhá vždy o Vánocích až do Hromnic. Letošní ročník je přitom už jubilejní - desátý.
Pro oblast českých zemí není zcela původním symbolem vánoční stromeček. Ten k nám dorazil až ve druhé polovině 19. století z Německa. Naším českým symbolem jsou vánoční betlémy. A k těm nejstarším patří ty, které jsou vyráběny v Třešti na Vysočině, a to už od počátku 19. století.
"My máme půjčené dokonce i 200 let staré. Je to sebráno asi ze 3 třešťských betlémů pohromadě, ale každým rokem máme jakousi výjimečnost. Letos je 10. jubilejní ročník. Betlémáři z Třeště vyřezali Jindřišskou věž, v tom vyřezali betlém, zároveň tady máme letos nově Macochu, kde je utopený kominík a máme také zvoničku," řekla Lucie Dolfi, kastelánka Jindřišské věže v Praze.
Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v České republice, kde se tato tradice udržela už přes 200 let. V současné době v Třešti tvoří řada lidových řezbářů a díky tomu žije i třešťský betlém, který je vystaven v Jindřišské věži.
"Já jsem moc rád, že ta tradice trvá, že byla založena a každý rok nás překvapují stále něčím novým," řekl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1.
"Co říkáte na to, že letos je betlém Jindřišskou věží? Rsp. Jindřišská věž je betlémem?"
"Překvapují nás novým. Máme možnost vidět Jindřišskou věž postavenou jako betlém a moc se mi to líbí. Je to svědectví toho, jak jsou velmi šikovní a myslím si, že Pražané, kteří se sem do Jindřišské věže přijedou podívat, tak to určitě ocení," řekl Oldřich Lomecký.
Výstava Třešťských betlémů tady v Jindřišské věži v Praze potrvá až do 2. února - tedy do Hromnic, což jsou podle křesťanského kalendáře svátky, kdy se začíná vracet jaro.