• Načítám...
>

Všichni čs. příslušníci RAF mají pamětní desku

  • 14. listopadu 2017,
  • 10:55,
  • PRAHA 1,
  • Milan Řepka

Na pražském Klárově byla odhalena pamětní deska všem československým příslušníkům Royal Air Force, kteří bojovali za svobodu během Druhé světové války v jednotkách britského Královského letectva. Slavnostního odhalení pamětní desky se seznamem pilotů RAF se kromě starosty městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého zúčastnil i velitel vzdušných sil Armády České republiky gen. Mjr. Jaromír Šebesta.

Reklama

V jednotkách britského letectva RAF bojovalo za 2. světové války 2507 Čechoslováků, jejichž bojové nasazení a odhodlání významně přispělo k porážce nacismu. Jména všech jsou nyní uvedena na památníku s okřídleným lvem tady na pražském Klárově. 

"Pro mě je to obrovský vděk těm, kteří se zasloužili o naši svobodu, a o to větší odkaz je v tom, abychom my o tu svobodu pečovali, abychom ji dokázali uchránit," řekl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1. 

"Je to hezké, že si vzpomněli na ty lidi, kteří bojovali za tuto vlast. Že tady jsou vyznačena i jejich jména," řekl Emil Boček, příslušník RAF za II. světové války.

Odhalení pamětních desek všem, kdo bojovali v Královském letectvu Velké Británie je nejen výrazem poděkování za jejich hrdinství, je to také symbol trvalé úcty k nim.

"Je to historie, ze které ještě někteří ti pamětníci žijí a ze které se opravdu dokázali postavit proti nacistickému režimu, a dokonce byli mnozí z nich potom semleti tím komunistickým režimem, kde dostali vysoké tresty. Jsou to lidé, kterým záleželo na svobodě, a myslím, že dnes je znovu důležité si připomínat, že za svobodu stojí za to bojovat," řekl Marek Benda, poslanec PSP ČR.

"Tento okřídlený lev je tedy dobrým poselstvím, ale také nesmírnou výzvou, ale i trochu připomínkou nevděku, kdy ne vždy musíme počítat s tím, že když konáme něco s nadšením, s rozhodnou vůlí pro dobro, budeme na tomto světě tak nějak odměněni. Ale člověk nedělá tyto věci pro odměnu ale pro lásku. Tu lásku, kterou měli k této zemi, ke svým domovům a ke svým rodinám," řekl Dominik Duka, kardinál, arcibiskup pražský. 

Po komunistickém převratu, v únoru roku 1948, zažili českoslovenští příslušníci RAF řadu perzekucí. Od vyhazovů z práce, nuceného vystěhovávání z bytů, přes zákaz studia pro jejich děti až po vězení, a to všechno jen proto, že proti nacismu bojovali na západní frontě.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu