Werichova vila byla otevřena veřejnosti
- 1. července 2017,
- 13:37,
- PRAHA 1,
- Jana Peterková
Werichovu vilu v roce 2002 zdevastovaly povodně. Po 15 letech se poslední červnový den po rekonstrukci znovu otevřela veřejnosti. Kromě stálé expozice o Osvobozeném divadle nabídne i prostor pro besedy a setkávání lidí. Návštěvníky čekají také filmová promítání nebo autorská čtení.
Werichova vila. Dům, který se stal legendou. Jan Werich zde žil se svou rodinou od roku 45 až do své smrti. Žil zde ale i významný český historik Josef Dobrovský nebo český básník Vladimír Holan. Každý kout nebo předmět v této vile je tichým svědkem historie. Právě zde tvořili svá díla slavní umělci a právě zde psal Jan Werich své geniální hry. Dům byl po kompletní rekonstrukci slavnostně otevřen veřejnosti.
"Já jsem v duchu doufal, že ta vila se jednou opraví,
za což děkuji Praze
"Paní Meda Mládková o tento objekt usilovala celých 14 let, chtěla aby zde bylo muzeum Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Po třech výběrových řízeních se jí nakonec podařilo zvítězit a zdá se, že dnes ukončujeme 14leté martyrium," řekl Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových.
"Tuto vilu si pamatuji. Mám fotografie, jak se otec dívá z okna, ze kterého jsem se před chvílí díval já a jsem opravdu šťastný," řekl Jiří Petrášek.
Jedna z místností se během rekonstrukce opravila tak, aby se stala věrohodným obrazem Werichovy pracovny.
"Musím říci, že nám výrazně pomohla rodina Jana Wericha. Je zde celá řada předmětů, která nám byla zapůjčena od vnučky Fanči ze Švýcarska," řekl Jiří Pospíšil.
Otevření Werichovy vily provázel bohatý program. Přišla řada známých osobností. Jiřina Bohdalová, Jiří Menzel nebo Honza Musil. Lidé stáli hodiny ve frontě, aby jako první mohli vstoupit dovnitř.
anketa
Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě. Pochází z počátku 17. století a původně v ní byla koželužna. Teď jí konečně může zevnitř vidět každý z nás.