Turismus nám nesmí přerůst přes hlavu
- 24. dubna 2017,
- 17:33,
- PRAHA 1,
- Věra Dušková
S jarem se v Praze pomalu rozjíždí turistická sezóna. A není daleko doba, kdy zase nebude v historickém centru pomalu kam šlápnout. Památky jsou velkým lákadlem a v centru Prahy jich je jako naseto. Turisté znamenají sice značné příjmy, ale, jak známo, všeho moc škodí.
Regenerace památek stojí sice hromadu peněz, ale zachovalá historická jádra měst umí zase přilákat turisty a otevírat jejich peněženky.
"Turismus a památková péče je ekonomické odvětví, protože do státního rozpočtu plynou nemalé peníze právě z turismu a památek, to jsou opravdu desítky stovky miliard," řekla Květa Vitvarová, ředitelka Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
Náklady na renovaci památek v historických sídlech z programu Regenerace Ministerstva kultury jsou o poznání nižší. Takže jde skutečně o dobrý byznys.
"Z programu Regenerace přišlo od státu za těch 25 let přibližně 5 miliard korun, a to co k tomu dala ta města, tak to je téměř 12 miliard korun," řekla Květa Vitvarová.
Jenomže příliš velký nával turistů má také někde svůj strop.
"Každý z nás, kdo tady bydlí, tak na vlastní kůži každý den zažívá ten turistický nápor, který v ČR a v Praze se koncentruje hlavně na území MČ Praha 1," řekl Filip Kračman, radní MČ Praha 1.
V nejzatíženějších lokalitách se proto začíná rozjíždět diskuze o trvale udržitelném rozvoji cestovního ruchu. To ovšem vždy souvisí s nějakou formou regulace.
"Ty možnosti, které k tomu povedou, stále hledáme a obecně ve světě to nikdo nevyřešil tak dokonale, aby se to dalo zkopírovat," řekl Filip Kračman.
"Ten problém turismu je samozřejmě na místě. Já myslím, že města to řeší, města vědí, že chtějí turisty, potřebují turisty, ale ne za každou cenu," řekla Květa Vitvarová.
Odborné debaty o udržitelném rozvoji cestovního ruchu začaly poměrně nedávno. Jejich výchozím dokumentem je rezoluce Valného shromáždění OSN z roku 2001, obsahující globální etický kodex cestovního ruchu.