Národní muzeum představuje Karla IV.
- 30. listopadu 2016,
- 16:45,
- PRAHA 1,
- Věra Dušková
Celý rok lidé v Česku slaví 700 let od narození císaře římského a krále českého Karla IV. A právě na sklonku roku přichází Národní muzeum s úplně jinou myšlenkou. V Muzeu hudby otevřelo výstavu s názvem "Když císař umírá".
Oslav narození Karla IV jako člověka jsme si užili už mnoho. Národní muzeum se rozhodlo připomenout okamžik, kdy ve středověkém pohledu na smrt vstoupil Karel IV do života věčného a do dějin.
„Naše výstava má název „Když císař umírá“ a možná se někomu v roce výročí císařova narození bude zdát, že je to trošku zvláštní téma, když slavíme a připomínáme si úplně jiné výročí,“ řekl Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.
„Ale když se zamyslíme historicky nad tím tématem, tak vlastně pro středověk tím narozením, ať už to bylo v oblasti sakrální, narozením světce, tak vlastně i narozením panovníka nebylo jeho narození fyzické, ale jeho skon, to, kdy se zapisuje do dějin,“ řekl Petr Přibyl, kurátor výstavy.
Výstava svým návštěvníkům nejprve vysvětluje, co vlastně znamenala smrt ve středověku a v pojetí církve. Teprve poté popisuje vlastní smrt císařovu a jeho velkolepý pohřeb.
„Výstava je soustředěna kolem toho posledního okamžiku, zhruba 17 denního pohřebního obřadu, kdy ve velkém triumfu bylo Karlovo tělo vezené Prahou. Vlastně v jakési parafrázi na korunovační průvod,“ pokračoval Petr Přibyl.
„Pohřební průvod prošel několika místy měst pražských. Účastnilo se ho dle dobových pamětních záznamů okolo 7000 lidí. Všechny vrstvy tehdejší společnosti. Šlechta, církev, měšťané, univerzitní mistři, cechy a samozřejmě i lid prostý,“ řekl Michal Lukeš.
Výstava „Když císař umírá“ v muzeu hudby v pražské Karmelitské ulici rozhodně stojí za zhlédnutí. Potrvá až do 26. března příštího roku.