Praha si připomněla významný historický mezník
- 21. června 2016,
- 19:21,
- PRAHA 1,
- Barbora Měkotová
Poprava 27 českých pánů patří k nejznámějším a nejděsivějším historickým momentům. Kat Mydlář veřejně popravil vůdce stavovského povstání a tento akt znamenal symbolický konec náboženské svobody, o kterou země Koruny české tak dlouho usilovaly. Od této události uplynulo právě 395 let.
21. června roku 1621 se na Staroměstském náměstí odehrálo kruté představení. Před zraky Pražanů zde proběhla děsivá poprava 27 vůdců stavovského povstání a Praha si tuto událost připomněla pietním aktem.
"Za svobodu a za nezávislost se musí bojovat a někdy tento boj přináší oběti a to je právě potřeba si připomínat i po těch 395 letech," uvedl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1.
"Dneska dopoledne jsem zrovna byl pokládat věnec na pietním aktu generála Heliodora Píky. Tohleto je víceméně 1621, ale toto je 1949, kde jsem byl dneska, takže je vidět, že se historie opakuje, a proto my musíme zabránit, aby se neopakovala, aby prostě nedocházelo k těmto věcem," řekl Libor Hadrava, radní hl. m. Prahy.
Poprava 27 českých pánů byla důsledkem bitvy na Bílé hoře a porážky protestantů. Měla sloužit jako odstrašující případ a varování Habsburků, kteří tak upevnili své postavení.
"Byla to vlastně elita, její popravou začalo tři sta let, kdy se nevládlo v Praze, ale vládlo se ve Vídni," řekl Oldřich Lomecký.
Poprava odstartovala 300 let nadvlády Habsburků, rekatolizaci a germanizaci. Revoluce stavů v zemích koruny české spustila dlouhou a nelítostnou třicetiletou válku.
"Myslím si, že si z toho musíme vzít i do dneška ponaučení o tom, že svobodu a vítězství nám nikdo nevybojuje, to si musíme vybojovat my - svojí vůlí a svojí odvahou," dodal Oldřich Lomecký.
Tento historický mezník připomíná na Staroměstském náměstí pamětní deska se jmény popravených a 27 křížů na dlažbě, v místě kde stálo popraviště.