Galerie Vyšehrad zahájila novou sezónu
- 9. března 2015,
- 15:23
Zrekonstruovaný prostor Galerie Vyšehrad výstavou Lubomíra Typlta zahajuje nejenom novou sezónu, ale také nový výstavní program.
Výstava „Kníraté odpoledne“ představuje několik obrazů Lubomíra Typlta a k vidění bude v Galerii Vyšehrad nad Libušinou lázní do 12. dubna 2015.
První letošní výstavní projekt je zaměřen na nejnovější malby Lubomíra Typlta a podle jedné z nich byl i nazván. Kníraté odpoledne se na první pohled zdá být dadaistickou obrazovou hříčkou, ale při pozornějším pohledu se paradox kníratých dívek mění ve znak širšího a závažnějšího významového experimentu. Autor tu vychází ze dvou aktuálních inspiračních zdrojů. Prvním je genderový přístup k figuře a k jejímu zobrazení ve vizuální kultuře, který v sobě zahrnuje mimo jiné inflaci nahoty, imitaci pohlaví, převlékání a travestii právě tak jako devalvaci pohlavní orientace, splývání pohlaví či hermafroditismus. Druhou inspirací je obdobný proces přemazávání hranic, tentokrát mezi figurací a abstraktním výrazem v malbě.
Obraz Kníraté odpoledne zkoumá momenty přirozenosti v nepřirozenosti a naopak. Ukazuje anatomii a rub proměn, které zasahují nejen umění a jeho výrazové, ale obecně i lidské myšlení a vnímání. Obraz je chimérickou situací, ke které autor dospívá přirozenou cestou – opakovanými pokusy o syntetický výraz. Objem dat, se kterými pracuje lidský mozek, už dávno vylučuje možnost jejich důsledného kritického zpracování. Proto také obraz zůstává sice konstruovanou, ale otevřenou situací. Inverzní skutečnost obrazu rozptyluje divákův zrak a v jeho vědomí rozehrává chaos. Ten autor místy odlehčuje, místy stupňuje temným humorem a ironií. Pomocí malířských prostředků vytváří dokonalý model informačního a vizuálního přesycení. Zviditelňuje únavný informační smog a upozorňuje na jeho neblahé důsledky pro lidskou orientaci ve světě.
Budova galerie je pozůstatkem středověké strážní věže, součásti středověkého opevnění. Stojí na skále nad tzv. Libušinou lázní. Podle představ obrozenců z vrcholku této skály věštila bájná kněžna Libuše slávu městu Praze. Galerie se nově zaměřuje na mladé a nejmladší autory, přičemž její prioritní orientace je na malbu, tvorbu obrazu a příbuzná média. Galerie je přístupná denně od 9:30 do 17:00, od dubna se pak otevírací doba prodlouží do 18 hodin. Od letošního března se tu návštěvníci budou mít možnost pravidelně setkávat s umělci, kteří se zaměřují především na malbu, kresbu a příbuzné disciplíny. Během roku se tak představí např. Zbyněk Sedlecký, Miroslav Polách nebo Jan Poupě.