Cena Vladimíra Boudníka slaví své 20. výročí
- 3. března 2015,
- 15:19
Cena Vladimíra Boudníka udělovaná od roku 1995 za tvůrčí přínos české grafice slaví 20 let svého trvání.
Její pojmenování je výrazem hlubokého respektu k odkazu umělce, který povýšil grafické medium na experimentální laboratoř a postavil je do čela avantgardy 60. let. Cena, kterou vyhlašuje občanské sdružení Inter-Kontakt-Grafik ve spolupráci s hlavním městem Praha, je určena žijícímu českému umělci bez generačního omezení a nelze ji získat dvakrát.
U příležitosti dvacátého jubilea představuje Galerie hlavního města Prahy v Colloredo-Mansfeldském paláci retrospektivu všech laureátů.
Retrospektivní výstava Laureátů Ceny Vladimíra Boudníka se hlásí k tvůrčímu odkazu umělce, jenž z grafiky učinil experimentální laboratoř a povýšil ji na jazyk avantgardy. Díky němu se grafika na počátku 60. let osamostatnila, vyvolala širokou vlnu zájmu v řadách negrafiků – malířů, sochařů, kteří „nezatíženi“ oborem přicházeli s novými koncepcemi a experimenty. Boudníkův tvůrčí odkaz zůstává trvalou výzvou pro všechny, jimž umění není jen úkolem, seberealizací, ale existenciální nutností a prostředkem permanentní tvůrčí revolty.
Díla dvaceti laureátů, na této výstavě symbolicky zastoupených, představují to nejlepší, co v české moderní grafice vzniklo. Mnozí z nich patří k nejrespektovanějším jménům českého moderního umění. Výstava připomíná například Ladislava Čepeláka, Zdeňka Sýkoru, Oldřicha Kulhánka a Jana Kubíčka, jejichž dílo i život se mezitím definitivně uzavřelo. Soubor více než šedesáti grafických listů, koncipovaný jako putovní výstava, v časové zkratce nabízí pohled do světa grafického mistrovství, originálních tvůrčích přístupů a mimořádné tvůrčí imaginace. Pro všechny se grafické médium – ať již v poloze tradičních klasických nebo digitálních technik – stalo nezastupitelným, svrchovaným uměleckým prostředkem, někdy v časově omezené tvůrčí kapitole, převážně však v celoživotním tvůrčím horizontu.