Muzeum iluzivního umění spojuje zábavu s ponaučením
- 12. července 2022,
- 9:01,
- PRAHA,
- Dagmar Kopečková
Illusion Art Museum Prague je plné iluzivního umění a trick-artu, které osloví opravdu všechny věkové skupiny. Vydejte se s námi za zábavnými iluzemi, které odhalíme třeba jen správným úhlem pohledu.
Illusion Art Museum Prague - to je místo, které návštěvníky vtáhne do světa plného iluzí, které číhají za každým rohem. Jedná se o první muzeum svého druhu v České republice. Původně se nacházelo naproti Staroměstskému orloji, dnes ho najdeme na Melantrichově ulici v těsné blízkosti Václavského náměstí.
"Mapuje iluzivní techniky napříč historií umění, i napříč času nejen u nás, ale i ve světě. My se ten koncept snažíme držet v několika úrovních. Jedna je, že to nějakým způsobem řeší to téma iluze v tom umění od vývoje perspektivy, kdy se začal vytvářet nějaký perspektivní dojem v obrazech, vzdušná perspektiva a tak dále, až po deformativní techniky, 3D obrazy, kdy jsou ty obrazy deformovány do takových nesmyslů, ale můžete vidět jejich výsledek při určitém úhlu pohledu," řekl Patrik Proško, umělecký ředitel a tvůrce.
A právě úhel pohledu hraje v muzeu velkou roli. Exponáty se totiž mnohdy návštěvníkům odhalí v celé své kráse právě až v momentě, kdy se na ně podívají ze správné pozice. K vidění jsou v muzeu i anamorfní instalace, na které se specializuje právě Patrik Proško.
"Jsou to sochy, které jsou rozložené do prostoru a z toho správného úhlu pohledu vytvářejí dojem nebo iluzi dvouprostorového nebo dvoudimenzionálního obrazu. Zrovna tady stojíme u Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, které jsem vytvořil z hudebních nástrojů a všeho, co se týká hudby, takže tam jsou i disco koule uvnitř hlavy Smetany. Je to v tom smyslu moje první instalace, která je dvoupohledová, to znamená, že je to jedna veliká hromada hudebních nástrojů uvnitř nebo na pianu. Vše se odehrává v jednom pianu. Z jedné strany je to Smetana a když jdete okolo, tak ten chaos se vám proměňuje až v Antonína Dvořáka," řekl Patrik Proško, umělecký ředitel a tvůrce.
K vidění je v muzeu i podobizna Tomáše Bati složená z bot nebo portrét Nikoly Tesly postavený ze spotřebičů. Muzeum iluzivního umění láká také k interakci. Návštěvníci tady mohou na vlastní kůži pocítit například pražskou defenestraci, vyzkoušet si ale můžou mimo jiné i malbu světlem. Muzeum je tedy hřištěm plným zábavy, které návštěvníkům umožňuje odnést si krom skvělého zážitku a nově nabitých vědomostí týkajících se iluzivního umění i nespočet humorných fotek a videí.